Dana 24. veljače 2016. godine s početkom u 15 sati održano je predstavljanje pilot-projekata studenata druge godine diplomskog studija Informatologije.Pilot-projekti obvezna su aktivnost u 3. semestru diplomskog studija Informatologije uvrštena u Nastavni plan i program. Nose 8 ECTS-bodova te podrazumijevaju samostalnu organizaciju, provedbu i predstavljanje rezultata pilot-projekta uz nadzor mentora. Cilj je pilot-projekata ostvariti konkretan i opipljiv rezultat, a u predlaganju tema za pilot-projekte mentori se vode načelima korisnosti rezultata projekata za studente, Odsjek i nastavni proces u cjelini, ali i za širu društvenu zajednicu. U ak. god. 2015/2016. realizirano je ukupno 7 pilot projekata.
Program je započeo predstavljanjem pilot projekta Izrada mobilnih aplikacija za djecu s posebnim potrebama u suradnji s Centrom za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark” Osijek na kojem su, pod mentorstvom dr. sc. Tomislava Jakopeca i dr. sc. Josipe Selthofer, radili studenti Marta Matijević, Domagoj Potlimbrzović i Mateja Zuzjak. U suradnji s Centrom za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark” Osijek, implementacijom dodatnih sadržaja, dorađena je aplikacija GlasApp koju su akademske godine 2014/2015 napravili studenti Katharina Rostaš, Hana Marčetić i Antun Matanović. Također, izrađena je nova mobilna aplikacija Godišnja doba. Gosti na predstavljanju su bile i ravnateljica Centra Edit Lemal te pedagoginja Višnja Maričak koje su u ime Centra mentorima i studentima uručile zahvalnice.
Program se nastavio izlaganjem projekta Mobilna aplikacija „Članska iskaznica“ na kojem su pod mentorstvom dr. sc. Tomislava Jakopeca radili studenti Milan Balać i Luka Buljan.Cilj je ovoga projekta bio izraditi mobilne aplikacije za Android i iOS platforme pomoću kojih se korisnici Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek mogu identificirati prilikom podizanja građe u svim ograncima Knjižnice. Uz to, projekt je rezultirao i izradom web aplikacije koja će sadržavati podatke potrebne za prijavu korisnika u mobilnu aplikaciju te omogućiti osoblju Knjižnice upravljanje podacima.
Zatim je predstavljen projekt Novosti OŠ „Ivan Filipović“ – prigodno on-line izdanje koji su pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Gordane Dukić, dr. sc. Josipe Selthofer te dr. sc. Tomislava Jakopeca izradili studenti Sanja Lapiš, Martina Šalinger i Sandra Živković. Cilj ovog projekta bio je izrada prigodnih on-line izdanja školskog lista Vedrine Osnovne škole „Ivan Filipović“ u Osijeku. U okviru projekta sva postojeća (digitalizirana i elektronička) izdanja školskog lista Vedrine okupljena su na jednom mjestu u otvorenom pristupu, na OJS (Open Journal System) platformi. Predstavljanju pilot projekata prisustvovao je i ravnatelj škole Zlatko Kraljević koji je izrazio zahvalnost studentima, mentorima i Odsjeku u svoje ime, ime djelatnika škole i učenika.
Nakon toga predstavljen je projekt Dodjela kreiranih, te izrada novih deskriptora za zapisnike vijeća Filozofskog fakulteta u Osijeku na kojemu su radili studenti Stjepan Zlatić i Robert Janus pod mentorstvom dr. dc. Kristine Feldvari. Cilj je ovoga projekta bio izraditi kontrolirani rječnik pomoću kojeg će se moći pretraživati zapisnike vijeća Filozofskog fakulteta u Osijeku koji su pohranjeni u repozitoriju Fakulteta. Svrha ovoga projekta je olakšati pristup, te poboljšati odziv i preciznost pronalaženja traženih informacija iz zapisnika vijeća Filozofskog fakulteta u Osijeku.
Sjedeći pilot projekt koji je predstavljen nosi naslov Izrada vizualnog identiteta te promotivnih i programskih materijala za međunarodnu konferenciju LIDA 2016. Na ovom projektu radile su studentice Mia Kuzmić i Iva Magušić – Dumančić pod mentorstvom dr. sc. Josipe Selthofer. Cilj projekta bio je osmisliti i izraditi vizualni identitet te promotivne i programske materijale za konferenciju Libraries in the Digital Age (LIDA) 2016. Vizualni identitet LIDA-e 2016 razvijao se na temelju ranije izrađenog logotipa. Kao rezultat pilot projekta ponuđena su četiri idejna rješenja vizualnog identiteta LIDA-e 2016. koja su implementirana na zahvalnice, plakat programa, programsku knjižicu i akreditacije za sudionike.
Pretposljednji pilot projekt koji je predstavljen nosio je naslov Izrada vizualnog identiteta i knjige grafičkih standarda za tvrtku ORKA. Na projektu su radili studenti Mia Ilić te Petar Matusina pod mentorstvom dr. sc. Josipe Selthofer. ORKA je osječka tvrtka specijalizirana za izradu visokokvalitetnih ERP (Enterprise Resources Planning) poslovnih informatičkih rješenja Cilj je ovoga pilot projekta bio grafički oblikovati elemente vizualnog identiteta (pripadajući simbol, znak, tipografiju, boju) za tvrtku ORKA (Osječka Radionica Kvalitetnih Aplikacija) te izraditi knjigu grafičkih standarda uporabe vizualnog identiteta u primarnim i sekundarnim sredstvima komunikacije. Pilot projekt je rezultirao četirima idejnim rješenjima logotipa tvrtke ORKA od kojih je jedan izabran kao novi logo ove tvrtke.
Program predstavljanja pilot-projekata završio je s izlaganjem studentice Tamare Lemajić koja je predstavila projekt Mrežna stranica Alumni kluba studenata Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Osijek na kojemu je radila zajedno sa studentom Stjepanom Horvatom pod mentorstvom dr. sc. Snježane Stanarević Katavić. Ovaj je pilot projekt proveden s ciljem izgradnje mrežne stranice Alumni kluba Odsjeka za informacijske znanosti kao prvog koraka u pokretanju navedenog kluba. Cilj Alumni kluba je uspostavljanje i održavanje veza s bivšim studentima Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku i razvijanje suradnje s institucijama u kojima su zaposleni. U sklopu pilot projekta izrađena je mrežna stranica koja sadrži pristupnicu klubu te anketu čija je svrha prikupiti podatke o diplomiranim studentima i njihovim iskustvima na tržištu rada.
(Snježana Stanarević Katavić)