Denona i Interliber 2024.

Studenti diplomskog studija prve i druge godine Nakladništva, u pratnji profesorica, dr.sc. Ines Hocenski i izv.prof.dr.sc. Josipe Selthofer, otputovali su 14. studenoga 2024. u Zagreb na 46. sajam knjiga Interliber te u posjet tiskari Denona. Prilikom dolaska u Zagreb posjetili smo tiskaru Denonu kako bi se upoznali s radom tiskare kroz koju nas je proveo direktor, Robert Valpotić. Tiskara Denona izvozi 50 do 60% tiskanih materijala za strano tržište.

Od proizvoda nude tvrdi, meki, spiralni i klamani uvez te osim knjiga tiskaju i kalendare, etikete, omote za CD/DVD i ostalo. Tiskara je u privatnom obiteljskom vlasništvu od 1992. godine te do sada imaju oko 120 radnika koji rade u 5 velikih hala u kojima se odvija proces tiskanja knjiga.

Proizvodnja je podijeljena na dizajn, pripremu, tisak, doradu i distribuciju.

Nakon posjete tiskare, studenti su se uputili na sajam knjiga Interliber na Zagrebačkom Velesajmu. Ulaz je bio besplatan te je sajam bio podijeljen na 4 paviljona u kojemu je bilo više od 300 izlagača iz Hrvatske i inozemstva. Ponuda je bila raznolika, osim velikog broja naslova iz područja publicistike i beletristike nudila se dječja literatura, antikvarijati te dječje društvene igre. Bili su uključeni razgovori s autorima uz potpisivanje knjiga, sajamski popusti, susret s nakladnicima, knjižara i knjižničara te radionice. Ove godine je zemlja u fokusu bila Mađarska što znači da je Mađarska predstavila svoju kulturu što uključuje književnu, umjetničku i gastronomsku ponudu. Počasni gost bio je Péter Nádas, autor Paralelnih pripovijesti i Knjige sjećanja.

Studenti su, osim kupovine knjige, sudjelovali i na raznim događanjima, poput kvizova, poslušali predavanja, susreli se s manje poznatim nakladnicima te osobno upoznali autore djela. Studenti su uz sajamske popuste kupovali velik broj knjiga kao što su romani i rječnici. Nakon posjete Interlibera, studenti su imali slobodno vrijeme koje su iskoristili u krugu paviljona gdje su bili dostupni štandovi s hranom i pićem, glazbene skladbe te ostale zanimljivosti sajma.  Prije polaska, studenti su sudjelovali na promociji pjesmarice grupe Psihomodo pop. Većini studenata, ovogodišnji Interliber nije bio prvi posjet. Dio studenata prvi put je posjetio Interliber koji je na njih ostavio pozitivne dojmove sa željom ponovnog dolaska.

Posjet Gradskoj knjižnici Požega i Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci

Dana 14. 5. 2024. studenti 1. godine diplomskog studija Informatologije posjetili su u okviru terenske nastave iz kolegija Upravljanje zbirkama u informacijskim ustanovama i Vrednovanje informacijskih usluga Gradsku knjižnicu Požega i Gradsku knjižnicu i čitaonicu Vinkovci.

Studenti su u pratnji nastavnica, Sanjice Faletar i Kornelije Petr Balog, prvo posjetili Gradsku knjižnicu Požega koja je adaptirana i dograđena prije tri godine. Nakon stručnog obilaska svih knjižničnih odjela studenti su poslušali predavanje voditeljice matične službe Mirjane Franculić

 o organizacijskoj kulturi navedene knjižnice. U okviru predavanja studenti su imali prilike čuti i vrlo korisne informacije o samom procesu planiranja, adaptacije i selidbe knjižnice u nove prostore te utjecaju novog knjižničnog koncepta (i prostora) na upravljanje knjižničnim fondom i izmijenjenu ulogu knjižnice u zajednici.

Studenti su potom posjetili novoizgrađenu narodnu knjižnicu u Vinkovcima koja je nakon potpunog uništenja u požaru tijekom Domovinskog rata, u srpnju prošle godine preselila u novi prostor u samom središtu grada. Ravnateljica knjižnice, Vedrana Lugić, održala je uvodno predavanje za studente te ih provela kroz sve knjižnične prostore (uključujući spremište). U popratnim predavanjima, Tihomir Marojević upoznao je studente s raznovrsnim knjižničnim uslugama i zbirkama, a Klaudija Ladan s izazovima upravljanja fondom (nabava, cenzura, revizija itd.) u knjižnici. Studenti su imali prilike razgledati i novonabavljeni bibliobus vinkovačke knjižnice koji oblazi preko 80 stajališta na području Vukovarsko-srijemske županije.

Erasmus – prof. Jannica Heinström

U vremenu od 6. – 15. travnja 2024. godine u okviru programa Erasmus na Odsjeku za informacijske znanosti boravila je prof. Jannica Heinström sa Sveučilišta Oslo Metropolitan (OsloMet) iz Švedske. Tijekom svog boravka profesorica Heinström održala je sastanke s djelatnicima Odsjeka na kojima se raspravljalo o mogućnostima buduće suradnje, a u okviru kolegija Upravljanje zbirkama u informacijskim ustanovama (1. godina diplomskog studija informatologije) održala je predavanje pod naslovom “Serendipity as chaos or discovery:  exploring the role of  personality and sense of coherence”. 

Studenti Informatologije u posjetu Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu i Hrvatskom državnom arhivu

19. siječnja 2024. studenti 1. godine dvopredmetnog diplomskog studija Informatologije posjetili su zajedno s nastavnicima prof. dr. sc. Damirom Hasenayem i dr. sc. Ines Horvat u sklopu terenske nastave kolegija Metode zaštite papirne građe i Zaštita digitalnih podataka Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu i Hrvatski državni arhiv.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici posjetili su Odjel zaštite i pohrane gdje su iz prve ruke vidjeli neke od postupaka konzervacije i restauracije papirne građe, materijale i spremnike za pohranu arhivske kakvoće te osnovne pretpostavke opremanja i uveza građe. Također su se upoznali s procesom zaštitnoga snimanja i izrade preslika građe i za to potrebnom infrastrukturom te su posjetili zatvoreno spremište gdje su vidjeli primjere dobre prakse pohrane.

Nakon toga zaputili su se u Hrvatski državni arhiv gdje su nakon vođenog obilaska zgrade imali priliku vidjeti postupke čišćenja i uklanjanja mrlja na nekoliko primjera staroga i vrijednoga gradiva te, između ostaloga, popravaka oštećenja na papiru dolijevanjem papirne kaše kao primjera dobre prakse tradicionalnih metoda zaštite. Upoznali su se s alatima, materijalima i uređajima potrebnim za restauraciju te im je bilo predstavljeno i nekoliko prethodno uspješno realiziranih restauracijskih projekata.

Oba su posjeta studentima zorno prikazala praktičnu izvedbu do sada naučenih teorijskih pretpostavki metoda zaštite papirne građe te im kao budućim informacijskim stručnjacima naglasila važnost razmatranja procesa zaštite na svim razinama.

Borna Petrović

Gostujuće predavanje – Sabina Rako

Kolegica iz Sveučilišnog računskog centra – SRCE Sabina Rako održala je gostujuće predavanje studentima 1. godine diplomskog studija Informatologije na Odsjeku za informacijske znanosti na kolegiju Predmetno označivanje i pretraživanje. Predavanje se održalo u vrijeme nastave, u petak, 15. 12. 2023. u 11,30 u učionici 16.

U predavanju ,,Obrada teksta u programskom jeziku R” studentima se predstavio programski jezik R i popratna radna okruženja (R i R Studio Desktop) te njihove mogućnosti u kontekstu strojne obrade teksta. Studenti su se na praktičnim primjerima upoznali s postupkom obrade teksta u R-u, od učitavanja potrebnih paketa, pripreme teksta, pročišćavanja teksta, izrade obrnute datoteke/indeksa te izrade matrice pojavljivanja s dodavanjem težine i bez dodavanja, kao i popratnih jednostavnih vizualizacija. Dan je i primjer obrade teksta na engleskom i hrvatskom jeziku s ciljem poticanja rasprave o sličnostima i različitostima. Dodatno, dan je i pregled mogućnosti stjecanja vještina vezanih za uporabu R-a za studente, kao i nekoliko primjera nacionalnih arhiva korisnih za buduće stručnjake u području informacijskih znanosti.

Posjet učenika srednje škole Žepče, BIH (smjer web dizajn)

U petak, 17. 11. 2023., posjetili su nas učenici srednje škole “Žepče” smjer web dizajner, po hrvatskom nastavnom planu i programu. Ukupno 42 učenika, naša alumni Ivana (djevojački Jakić) Zovko i još dvije profesorice uz posjet FFOS, odvele su učenike i u dvije IT tvrtke (“DICE” i “ENDAVA”). Na FFOS su sudjelovali na predavanju u sklopu kolegija Oblikovanje mrežnih stranica. Učenici su imali priliku vidjeti kako je studirati na FFOS-u te iz prve ruke doživjeti kako je to raditi u IT tvrtki. Domaćini u IT tvrtkama su uz predstavljanje svojih tvrtki učenicima, iste proveli kroz nekoliko radnih mjesta kako bi učenici doživjeli što to znači raditi u IT-u.
Učenici su domaćinu, Tomislavu Jakopecu, donijeli prigodan poklon.


Prof. dr. sc. Sanda Erdelez – Fulbright Specialist na Filozofskom fakultetu u Osijeku

Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku na tri je tjedna ugostio prof. dr. sc. Sandu Erdelez, dekanicu Škole za knjižničarstvo i informacijske znanosti iz Bostona, SAD (School of Library and Information Science, Simmons University, Boston, USA). Prof. Sanda Erdelez na Odsjek je došla preko programa američke vlade pod nazivom Fulbright Specialist. Osnovna je svrha tog programa unapređivanje međusobnog razumijevanja, uspostavljanje dugoročne suradnje i stvaranje prilika za institucionalne veze između američkih stručnjaka i stručnjaka iz drugih zemalja. Program Fulbright specialist (FSP) daje mogućnost visoko kvalificiranim američkim akademicima i stručnjacima da podijele svoje stručno znanje provođenjem edukativnih projekata, a koji su u skladu s potrebama institucije domaćina. Neke od aktivnosti koje taj program financira jesu: predavanja, seminari ili radionice; savjeti o kadrovskoj politici; razvoj novih nastavnih programa; predavanja na prijediplomskoj ili diplomskoj razini; provođenje različitih oblika vrednovanja za instituciju domaćina. Više o samom programu može se pročitati na:  https://hr.usembassy.gov/fulbright-specialist-program-2024/.

Prof. dr. sc. Sanda Erdelez u Osijek je došla na poziv Odsjeka za informacijske znanosti koji planira reviziju svojih studijskih programa na diplomskoj razini te su željeli iskoristiti njezino bogato iskustvo visokoškolske profesorice iz područja informacijskih i komunikacijskih znanosti, a trenutačno i dekanice jedne od uglednih visokoškolskih ustanova u Americi iz tog područja. Važno je naglasiti i da profesorica Erdelez trenutačno predsjedava organizacijom iSchools, međunarodnim konzorcijem od preko 125 visokoobrazovnih institucija diljem svijeta posvećenom promicanju istraživanja o informacijama i informacijskoj tehnologiji (čiji je član i Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku). Prof. dr. sc. Sanda Erdelez međunarodno je priznata zbog svog rada u području knjižničarstva i informacijskih znanosti, s posebnim fokusom na razumijevanje ljudskog ponašanja u odnosu na informacije (human-information behavior ili HIB). Njezina pionirska istraživanja stvorila su okvir za slučajan pronalazak informacija (serendipity) u ljudskom ponašanju u odnosu na informacije (HIB) i uvela koncept ‘susreta s informacijama’ (information encountering ili IE), koji je postao ključan za razumijevanje bogatstva i raznolikosti HIB-a. Istraživanjem slučajnih susreta s informacijama u različitim kontekstima, kao što su web, informacije o zdravlju i čitanje i izvješćivanje o vijestima, profesorica Erdelez promijenila je način na koji nove generacije istraživača konceptualiziraju ponašanje s informacijama.

Tijekom svog trotjednog boravka na Odsjeku za informacijske znanosti (9. – 26. 10. 2023.) prof. dr. sc. Erdelez održala je dvije radionice (18. i 25. 10. 2023.) za djelatnike Odsjeka za informacijske znanosti na kojima se raspravljalo o pristupima i trendovima u visokoškolskom obrazovanju u području informacijskih i komunikacijskih znanosti u SAD-u i Hrvatskoj. Na radionicama se posebno raspravljalo o povećanju prepoznatljivosti profesije u hrvatskoj javnosti te o osuvremenjivanju programa novim temama i sadržajima. Osim radionica s članovima Odsjeka za informacijske znanosti prof. dr. sc. Sanda Erdelez održala je i nekoliko javnih predavanja. Dva su predavanja održana za članove Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (11. i 18. 10. 2023.). Prvo je predavanje tematiziralo organizaciju i izvedbu različitih vrsta doktorskih studija u SAD-u, dok je drugo predavanje bilo usmjereno prema razlikama napredovanja sveučilišnih nastavnika u SAD-u i Hrvatskoj. Predavanja su popraćena zanimljivom raspravom sudionika.

Za vrijeme boravka prof. dr. sc. Sande Erdelez u Osijeku uspostavljena je suradnja i s knjižničarima Slavonije i Baranje. Tako je u suradnji Američkog kutka pri Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici u Osijeku, Društva Slavonije, Baranje i Srijema te Odsjeka za informacijske znanosti profesorica Erdelez 19. 10. 2023. održala javno predavanje za knjižničare i studente informacijskih znanosti na temu Knjižnice i AI. Knjižnična je zajednica pokazala veliko zanimanje za tu temu te je profesorica predavanje ponovila putem Zooma za knjižničare Gradske knjižnice Požega.

Sva su (fizička) predavanja profesorice Erdelez održana na instituciji domaćinu, Filozofskom fakultetu u Osijeku.  Boravak profesorice Erdelez na Filozofskom fakultetu u Osijeku i njezini dragocjeni savjeti Odsjeku za informacijske znanosti bit će od velike pomoći prilikom naredne revizije diplomskog studija, a javile su se i ideje za pojačanu promociju studija među poslodavcima te novo apliciranje na Fulbright Specialist program. Osim ovog direktnog ishoda boravka prof. Erdelez u Osijeku, njezina je ekspertiza višestruko primijenjena kroz susrete i predavanja za knjižničare i studente informacijskih znanosti te smatramo da se treba nastaviti njegovati suradnja između hrvatskih i američkih institucija i stručnjaka. 

Na poveznici nalazi se prezentacija prof. Erdelez Knjižnice i AI.

Tekst napisala: prof. dr. sc. Kornelija Petr Balog

Sudjelovanje na konferenciji “The Geek Gathering”

“The Geek Gathering” konferencija održala se 5. i 6. listopada 2023. godine. Pod vodstvom doc. dr. sc. Tomislava Jakopeca, na konferenciji su, kao volonteri, sudjelovali Martina Bošković, Katarina – Marija Radaković, Kristina Gagulić, Leonarda Litvić, Monika Ageljić, Klara Krnjić, Dorotea Dražić, Luka Marić, Monika Brandić te Mijo Marković. Na konferenciji su sudjelovali: Martina Slobođanac, Lucija Smolka, Anna – Marie Gašparović, Dario Alduk, Sven Kroflin, Marija Milošević, Katarina Ćulap, Dominik Ivančić, Kristina Ćukac i Tamara Orihovac.

Prvi dan konferencije održao se u cafe baru “Trica”. Od 15:30 do 16:30 trajale su registracije, nakon čega je uslijedila riječ dobrodošlice. Prvo predavanje u obliku razgovora pod nazivom “Startina-up in Croatia – rising money from the US” održali su Vladimir Bosiljevac i Srđan Kovačević. Govorili su o počecima startup-a u Hrvatskoj po uzoru na američke investitore te kako to izgleda od razvoja ideje pa do same financijske strane. Sljedeće predavanje održao je Hrvoje Ćosić (CEO brzorastuće Aircash firme) pod nazivom “Aircash – a rising star of fintech#. Predstavio je Aircash – karticu koja omogućava digitalno i sigurno plaćanje. Iduće predavanje održao je Ivan Hendija pod nazivom “Danas gadget – sutra otpad?”, u kojem prestavlja pojam gadgetizacije društva. Kroz iznošenje svojeg  iskustva u radu s klijentima naveo je da brzorastući trendovi često rezultiraju elektroničkim otpadom. Time predstavlja svoj projekt restauracije takvog otpada i njegovim doniranjem što na kraju dovodi do osnutka “Udruge Kompići”. Posljednje predavanje pod nazivom “Brainwaves to bytes: engineering the digital brain” predstravio je Zvonimir Vrselja. Na kraju prvog dana konferencije održan je party.

Drugi, a ujedno i glavni dan konferencije većinski se održao u kinu Urania, nešto u cafe baru “Trica” te u “American Corneru” (GISKO). Registracija je trajala od 09:00 do 10:00 sati ispred kina Urania.

Dominik Vidaković održao je predavanje pod nazivom “Džabe ti novi feature ako ga ne koristi end-creature”. U tom predavanju predstavljena je važnost pozitivnog korisničkog iskustva te su navodeni razlozi zbog kojih bi se ono trebalo razvijati prema povratnim informacijama i prikupljenim podacima, a ne prema korisnikovim željama budući da se stvarno iskustvo često razlikuje od želje. Predavanje “How to know what your customers want – before they realize it themselves?” održala je Kaja Pavlinić – projekt menadžerica u IT području. Kroz predavanje podijelila je svoja iskustva i znanja o načinima razumijevanja korisnikovih potreba, ponašanja i želja. Savjetovala je koji AI alati mogu pripomoći te koji su načini razlučivanja korisnikovih želja, potreba i slično. Matej Dragun održao je predavanje “Smart write it down, the fools try to remember, we are asking AI”. Kroz predavanje predstavio je AI chatbotove koji su danas praktički svakodnevica. U svojem predavanju navodi kako je stvaranje AI chatbota izuzetno lako. Osim, ako je cilj da zatraženi odgovori imaju smisla.

U 13:00 je sati bio ručak – besplatan za sve sudionike.

Merlin Rebrović  podijelio je svoje iskustvo u radu za Google tim. Svoje iskustvo podijelio je kroz predavanje “How to have an amazing career working in the same place and on the same things for ten years”. Ističe kako je potrebno uložiti veliki broj sati u željeno područje kako bi se ostvarila odlična karijeru te si pružili brojne mogućnosti. Domagoj Blažanin održao je predavanje/radionicu pod nazivom “Fast (and furious) prototyping: staying ahead of the competition”. Kroz perspektivu jednog developera sudionici su imali priliku čuti najbolje primjere iz prakse development područja. Uz navođenje pravilnih strategija, sudionicima se daje uvid u to kako poticati inovacije, povezati teorijsko i praktično znanje te na taj način uvijek biti jedan korak ispred konkurencije. Posljednje predavanje “Why FinOps certification is the next step for IT profesional” održao je Dean Mišić. Kroz predavanje predstavio je što je to FinOps u IT industriji, zašto je ta pozicija brzorastuća po pitanju potražnje te na koji način postati certificirani FinOps i na taj se način istaknuti na globalnom tržištu rada.

Osvrt napisao Dario Alduk (3. godina prijediplomskog studija Informatologije)

Obrana diplomske radnje

Obrana diplomske radnje Dunje Habek pod naslovom “Korištenje nove tehnologije među umirovljenicima u gradu Osijeku” održana je 25. 9. 2023. Obrana je održana pred povjerenstvom: prof. dr. sc. Sanjica Faletar, doc. dr. sc. Tomislav Jakopec, prof. dr. sc. Kornelija Petr Balog (mentorica).

prof. dr. sc. Kornelija Petr Balog

Izložba studentskih radova “Pismenosti u digitalnom dobu”

U Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek u tijeku je izložba postera studenata 3. godine preddiplomskog studija Informatologije Filozofskog fakulteta u Osijeku. Posteri su izrađeni u sklopu kolegija Pismenosti u digitalnom dobu pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Ivane Martinović i asistentice Mirne Gilman Ranogajec. Studenti koji su sudjelovali u izradi postera su: Ivona Guštin, Mirta Bošnjak, Maristela Uličnik, Ana Talan, Dominik Ivančić, Nikolina Češljar, Petra Kokalović, Ela Sotrel, Lucija Smolka i Dorotea Dražić. Izložba obrađuje različite vrste pismenosti u digitalnom dobu: digitalnu, medijsku, informacijsku, informatičku i kritičku pismenost. Obrađene su aktualne teme i fenomeni poput sigurnosti na internetu i društvenim mrežama, dezinformacije, misinformacije i lažne vijesti, medijska satira, influenceri u životima mladih i informacijski poremećaj. Izložba je nastala kao suradnja između Odsjeka za informacijske znanosti na Filozofskom fakultetu u Osijeku i Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek. Posteri su rezultat nastavnog procesa, dok sama izložba pruža mogućnost opismenjavanja šire publike o gorućim temama digitalnog doba. Studentski radovi izloženi su u izložbenoj auli na katu Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.