Međunarodna konferencija “Nakladništvo – trendovi i konteksti” 2014.

Nakladništvo – trendovi i konteksti“ međunarodna je konferencija koja se po drugi put održala od 8. do 9. prosinca u sklopu sajma Sa(n)jam knjige u Istri.

Konferenciju organiziraju Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru (Nives Tomašević i Franjo Pehar), Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku (Zoran Velagić) i Udruga Sa(n)jam knjige u Istri (Magdalena Vodopija).

Na ovogodišnjoj konferenciji posebna pozornost pridana je digitalnom autoru, autorskom djelu u digitalnom okruženju te proučavanju nakladništva – teorijski i metodološki. Također, neke od tema bile su: čitateljske prakse, obrazovanje u polju nakladništva, novi modeli u nakladništvu, autori i nove forme komunikacije, e-knjige i dr.. Konferenciji je prisustvovalo i šest studenatica I. i II, godine diplomskog studija: Sanja Lapiš, Tamara Lemajić, Iva Magušić – Dumančić, Katarina Rostaš, Martina Šalinger i Mateja Zuzjak.

Na konferenciji su sudjelovali izlagači, odnosno nakladnici i profesori iz Hrvatske, Slovenije, Ujedinjenog Kraljevstva, Poljske, Litve, Nizozemske, Francuske, Švedske te Njemačke. Svi izlagači imali su zanimljive teme, međutim, studente su se najviše dojmila sjajna izlaganja prof. Mihe Kovača (Sveučilište u Ljubljani) te g. Michaela Bhaskara (Profile Books), čije su radove i članke imale priliku čitati u sklopu kolegija Komparativne studije iz nakladništva i knjižarstva. Također, svakako je bilo zanimljivo i to što su izlaganja o obrazovanju u nakladništvu imali i profesori sa sveučilišta u Poljskoj i Litvi s kojima imamo potpisane Erasumus ugovore, pa je ovo bila prava prilika za saznati na koji način nakladnički studiji (ali i studiji informacijskih znanosti općenito) funkcioniraju u tim zemljama te, naravno, prilika za razmisliti o razmjeni studenata.

Na konferenciji su izlaganje održali i profesori s Odsjeka za informacijske znanosti u Osijeku: Zoran Velagić i Franjo Pehar (UNIZD) s temom “Roots of publishing studies: a bibliometric approach”. Maja Krtalić i Damir Hasenay s temom “Long term accessibility of e-books: challenges, obstacles and responsibilities”, Josipa Selthofer s temom “What comes first? Publishing business or publishing studies?” i Tomislav Jakopec s temom “E-book aggregators: new services in electronic publishing”.

Također, osim Međunarodne konferencije, studenti su imali priliku i vidjeti kako izgleda pulski festival knjige i autora Sa(n)jam knjige u Istri, gdje se uz sajam knjiga ističu i brojni drugi programi u kojima publika ima priliku upoznati autora, ali i općenito ljude koji se bave književnošću i knjigom.

U dosadašnjih 19 godina održavanja pulski je Sajam knjiga postao nezaobilaznom hrvatskom i međunarodnom kulturnom manifestacijom visoke europske razine s autentičnim modelom predstavljanja knjiga i autora. Tradicionalno se održava početkom prosinca od 1995. godine. Na Sajmu svake godine izlaže više od 300 nakladnika iz Hrvatske i regije te ga posjeti od 60 do 80 tisuća ljubitelja knjiga, ima oko stotinu raznih događanja (predstavljanja knjiga i autora, razgovora, stručnih skupova, tribina, okruglih stolova, performansa, izložbi, koncerata…) i u njima sudjeluje više od 200 autora. Danas je to najveći festival knjiga i autora u Jugoistočnoj Europi.”

(Tekst napisala Iva Magušić-Dumančić)

Odgovorite

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Zahtijevana polja su označena s *